Ośrodek wczasowy "Paradise" w Głębinowie.

Telefon: 600-602-047

CATERING CARMEN
ul. Tysiąclecia 11, 43-300, Bielsko-Biała

Nr konta:

73 1560 1023 0000 9020 0007 3830

Co warto zobaczyć w Nysie?

Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki - pochodzi z XV w., posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o niebagatelnej powierzchni 4 tysięcy m2, jest to też miejsce pochówku sześciu biskupów wrocławskich.
Dzwonnica przy kościele św. Jakuba i św. Agnieszki - z XV w., jej budowy nigdy nie zakończono, gdyż według planów miała być ponad trzykrotnie wyższa, jednak nie pozwolił na to grunt, na którym stoi. 3 kwietnia 2005 roku otwarto w dzwonnicy Skarbiec św. Jakuba. Jest to stalowo-szklana konstrukcja wbudowana w zabytkowe wnętrze, gdzie zgromadzono arcydzieła zdobnictwa złotniczego w Nysie.
System pruskich fortyfikacji (Twierdza Nysa) - jeden z największych w Europie systemów fortów i twierdz.
Wieża Bramy Ziębickiej - z 1350 roku, wieża jest udostępniona dla zwiedzających i stanowi doskonały punkt widokowy.
Wieża Bramy Wrocławskiej - z XIV w., z bogato zdobionym portalem z 1603 roku.
Dom Wagi Miejskiej - z 1604 roku z fragmentami oryginalnych, fasadowych malowideł.
Piękna Studnia - z 1686 roku, z ręcznie kutą kratą.
Pałac Biskupów Wrocławskich - z lat 1620-1729, na dziedzińcu znajdują się dwa zegary słoneczne – obecnie Muzeum Okręgowe.
Pojezuicki kościół Wniebowzięcia NMP - okazała świątynia w stylu barokowym.
Carolinum - dawny zespół kolegium jezuickiego, znakomity przykład baroku.
Kościół świętych Piotra i Pawła - dobrze zachowane wnętrze w stylu barokowym, piękne polichromie.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej - murowany neogotycki budynek, niegdyś należał do zgromadzenia św. Arnolda Janssena, obecnie jest to kościół parafialny prowadzony przez księży werbistów.
Dom Komendanta - dawna komendantura, obecnie Państwowe Ognisko Plastyczne.
Fontanna Trytona - z 1701 roku, wzorowana na rzymskiej Fontana del Tritone (Fontana del Tritone) Berniniego. Jest jedną z architektonicznych "pereł" miasta. Wzniesiona została w 1700-1701 roku, wykuta przez nieznanego autora w sławniowickim marmurze, stanowi dzieło dojrzałego baroku. Balustradę nyskiej fontanny otacza dużych rozmiarów trzon, na którym wyrzeźbiono cztery delfiny z otwartymi paszczami, w górnej części zaś umieszczony jest herb Nysy z inskrypcją SPQN 1701. Trzon wieńczy muszla, a w niej znajduje się klęczący Tryton - przedstawiony jako pół ryba, pół człowiek. Ręce Trytona uniesione są w górę i trzymają muszlę. Ten rzymski akcent przyczynił się do tego, że miasto zyskało niegdyś przydomek "Śląski Rzym".
Zespół kamieniczek mieszczańskich - odbudowane ze zniszczeń wojennych, prezentują dawną zabudowę Nysy.